Proměnná: Reakce na incidenty

 

Měřitelné položky
Aplikační nástroje pro posilování resilience
Redukce následků incidentu

Automatické systémy mohou být využity téměř ve všech oblastech ochrany infrastruktury, např. požární ochrana, fyzická bezpečnost, prevence závažných havárií (Laufs et al., 2020). Značná výhoda těchto automatických systémů spočívá v jejich samostatnosti, tzv. samočinné zjišťování a měření hodnot sledované veličiny či zařízení podle předem definovaných podmínek. Jedná se o sledování stavu se zpětnou kontrolou a posouzením, zda je sledované zařízení schopné provozu. Tyto systémy anebo prostředky, využívané k minimalizaci následků incidentů a zabránění poškození technologie, lze rozdělit do dvou základních kategorií, tj. automatické, kdy je řízení realizované pouze technickými prostředky bez bezprostřední účasti člověka na řízení a automatizované, kdy je řízení realizované technickými prostředky s částečnou bezprostřední účasti člověka na řízení.

Zdroje:

V případě manuálních prostředků jsou vlastní řídicí funkce/operace realizovány pouze personálem (Ghafir et al., 2018). Například se může jednat o přetlakové ventily nebo záchytné jímky. Manuální způsob spočívá v aktivní roli personálu, který provádí kontrolní, monitorovací a zásahové činnosti, a to v reálném čase. Tyto manuální procesy zajišťují přímý dohled nad zařízením a umožňují rychlou reakci na incidenty. Nicméně tato činnost vyžaduje jasně definované postupy (např. přímý zásahu personálu do procesu) a kvalifikovaný personál, který je schopen rychle reagovat na krizové situace. Mezi konkrétní manuální prostředky lze zařadit fyzické přístupy k uzávěrům či ventilům, a různé prostředky pro izolaci nebezpečných látek. Například personál může ručně uzavřít ventily či využít přetlakových ventilů v okamžiku, kdy tlak v systému dosáhne nebezpečných hodnot. Mimo detekci může být personál odpovědný i za provedení záznamu incidentu/poruchy a následné reportování či aktivaci postupů pro zvládnutí mimořádných událostí. Výhodou manuálních prostředků je jejich flexibilita. Jejich nevýhodou může být vyšší riziko lidské chyby a pomalejší reakce ve srovnání s automatickými systémy, které mohou reagovat okamžitě. Proto jsou manuální prostředky často doplněny automatickými prvky. Tato kombinace zvyšuje celkovou efektivitu a bezpečnost organizace.

Zdroje:

  • Ghafir, I., Saleem, J., Hammoudeh, M., Faour, H., Prenosil, V., Jaf, S., Jabbar, S., Baker, T. (2018). Security Threats to Critical Infrastructure: The Human Factor. The Journal of Supercomputing, 74: 4986-5002. https://doi.org/10.1007/s11227-018-2337-2
Udržení funkčnosti klíčových technologií

V rámci reakce na incidenty je rovněž důležité udržení funkčnosti klíčových technologií. Jedná se zejména o realizace oprav klíčových technologií v průběhu působení incidentu či krizové situace. Funkčnost těchto klíčových technologií může být udržována buď vlastními silami a prostředky (to vyžaduje finanční rezervy, disponibilnost náhradních dílů a lidské zdroje s odbornými technickými znalostmi) nebo formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (Marana et al., 2017). Obecně je za tuto formu partnerství označována forma spolupráce mezi orgány veřejné správy a podnikatelským sektorem, a to za účelem zajištění financování, výstavby, obnovení, správy či údržby veřejné infrastruktury nebo poskytování veřejné služby. Výhodou tohoto partnerství je především efektivnější alokace veřejných prostředků a zajištění kvalitních služeb v požadované časové, odborné a materiální disponibilitě. Partnerství veřejného a soukromého sektoru neboli Public Private Partnership je podporováno i na národní úrovni, a to např. Ministerstvem financí, Ministerstvem pro místní rozvoj či Asociací pro rozvoj infrastruktury.

Zdroje:

  • Marana, P., Labaka, L., Sarriegi, J.M. (2017). Maintenance in Critical Infrastructures: The Need for Public-Private Partnerships. In Carnero, M., González-Prida, V. (Eds.), Optimum Decision Making in Asset Management, IGI Global, pp. 62-82. https://doi.org/10.4018/978-1-5225-0651-5.ch003

Zpět